Aby sme sa na škole cítili bezpečne
Vážení rodičia, milí žiaci,
vo všetkých médiách denno-denne rezonuje téma šikanovania. V našej škole je najdôležitejšie, aby sa tu žiaci cítili pohodovo, dobre a hlavne bezpečne. Dosiahnuť to môžeme len tak, že si budeme navzájom dôverovať, všímať si jeden druhého, podporovať sa a negatívne správanie bude mať nulovú toleranciu. Nechceme v škole vidieť výsmech, ponižovanie ani vyvyšovanie, netolerantnosť, rasizmus, neznášanlivosť... všetci sme na jednej štartovacej čiare a ide nám o jedno, o dobré vzťahy, výbornú klímu a psychickú pohodu žiakov, zamestnancov a rodičov.
Všetci sme len ľudia a nemôžeme byť všade, preto sa môže ľahko stať, že niečo dospelí prehliadnu. Je veľmi dôležité, aby sme sa rozprávali, aby sme si všímali správanie našich žiakov, spolužiakov, vašich detí.
Milé deti, ak sa Vám niekto nespráva pekne, nenechajte to len tak. Oslovte dospelých, rodičov, alebo priamo učiteľov v škole a nebojte sa im to povedať. Ak o probléme nevieme, nemôžeme ho riešiť. Nezabudnite, NIKTO sa vám nemôže vysmievať za to, ako sa obliekate, ako sa učíte, odkiaľ pochádzate.... Akýkoľvek náznak ponižovania, akúkoľvek situáciu, v ktorej sa necítite príjemne, nám nahláste. My, dospelí, sme tu na to, aby sme to riešili, a život v škole Vám spríjemnili....
Čo všetko robíme preto, aby si sa v škole cítil bezpečne?
• na chodbách sú kamery – dokážu nám pomôcť vyriešiť drobnú krádež, incident, odhaliť nevhodné správanie
• na chodbách, pri šatni, v jedálni je celé vyučovanie pedagogický dozor
• školská psychologička, špeciálna pedagogička, výchovná poradkyňa a triedni učitelia spolu s vedením školy vypracovali preventívny program – realizuje sa prostredníctvom rôznych aktivít počas celého roka, ale aj na triednických hodinách, pomocou intervencií v jednotlivých triedach alebo individuálne
• odborné aktivity realizujú pre žiakov počas celého roka odborníci z CPPP, z RUVZ, policajti, preventisti
• škola má spracovanú smernicu zameranú na boj proti šikane, je zverejnená na stránke školy
Čo môžeš urobiť, keď sa v škole necítiš bezpečne:
• Určite povedz o svojich problémoch rodičom a požiadaj ich o radu. Ty ich pomoc a podporu potrebuješ a oni sa určite budú snažiť pomôcť Ti.
• V škole sa porozprávaj s triednou učiteľkou (učiteľom) alebo s iným učiteľom, ktorému dôveruješ, s ktorým si rozumieš.
• Ak nechceš hovoriť s učiteľmi, môžeš zájsť za školskou psychologičkou, Mgr. Renátou Timkovou, a zdôveriť sa jej so svojím trápením.
• Ak je pre teba ťažké rozprávať o tom, čo sa ti deje, môžeš napísať odkaz (list, správu) a vhodiť ho do schránky, ktorá bude umiestnená vo vestibule vedľa šatní• Pomôže tiež, keď sa zdôveríš spolužiakovi či inému žiakovi zo školy, ktorý Ti môže poradiť, čo robiť, a tiež sa Ťa v prípade potreby môže zastať.
• Nevhodné správanie môžeš s rodičmi nahlásiť aj anonymne cez formulár na našej stránke
O POMOC Môžeš POŽIADAŤ aj ĽUDÍ MIMO NAŠEJ ŠKOLY:
IPčko.sk
– internetová linka dôvery pre mladých ľudí
- Poskytuje pomoc prostredníctvom:
- chatu (nonstop)
- e-mailu (poradna@ipcko.sk)
Linka detskej istoty - Poradňa Odpíšeme Ti!
Pre deti a mladých, ako i dospelých kontaktujúcich nás v záujme detí.
Stal si sa obeťou šikany alebo si bol jej svedkom? Nezostávaj potichu. Odpovedia Ti cez telefón, cchat či email. Poskytuje pomoc prostredníctvom:-
- telefónu (116 111 a 116 000 – non-stop, bezplatne, anonymne)
- chatu (každý deň od 18:00 do 22:00) www.odpisemeti.sk
- e-mailu (potrebujem@pomoc.sk) 116111@ldi.sk
Linka detskej dôvery
– telefonická a internetová poradňa pre deti a rodičov
- Poskytuje pomoc prostredníctvom:
- telefónu (0907 401 749 – pracovné dni od 8:00 do 20:00)
- e-mailu (odkazy@linkadeti.sk)
- chatu (pracovný deň od 14:00 do 19:00) www.linkadeti.sk
- skype (linkadeti)
- telefónu (0907 401 749 – pracovné dni od 8:00 do 20:00)
- Poskytuje pomoc prostredníctvom: