Mgr. Renáta Lendacká
e-mail: renata.lendacka@zssiroke.edu.sk
Telefón: +421915905779
Konzultácie: stretnutia po dohode emailom, telefonický v kancelárií školského špeciálneho pedagóga.
Kto je školský špeciálny pedagóg?
Je odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným a pedagogickým pracovníkom školy i rodičom žiaka. Účasť na zápise žiakov do 1. ročníka. Zabezpečenie rediagnostiky podľa pokynov poradenských zariadení. Podľa potreby spolupracuje s ostatnými poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrom pedagogického– psychologického poradenstva a prevencie, špeciálno-pedagogického poradenstva, prípadne aj s lekármi.
1. Spolupráca so žiakmi
Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne hodiny podľa vopred vypracovaného rozvrhu hodín. Diagnostické pozorovanie žiakov s problémami v učení počas vyučovacieho procesu. Orientačné špeciálno-pedagogické vyšetrenie žiakov s problémami v učení na návrh učiteľov alebo rodiča. Individuálne špeciálno–pedagogické cvičenia zamerané na odstránenie alebo zmiernenie vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Aktivity sú prispôsobené tej, oblasti v ktorej majú žiaci deficity: technika čítania, porozumenia čítaného textu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, pravo - ľavej a priestorovej orientácie, rozvoj číselných predstáv, matematických operácií a pod. Žiaci prichádzajú postupne sami alebo v sprievode ŠŠP do triedy na individuálne cvičenia a konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1 -2 vyučovacích hodín týždenne. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácií bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho žiakovi nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci sú využívané pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, počítačové programy ( DYSCOM), puzzle, plastelína, skladačky,drevené a mäkké edukačné pomôcky a pod. Dôležitou úlohou špeciálno–pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
2. Spolupráca s učiteľmi, výchovným poradcom, školským psychológom a pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg pomáha a radí učiteľom pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Spolu s triednymi učiteľmi sa podieľame na príprave individuálnych výchovno – vzdelávacích programov pre individuálne začlenenie žiakov z tých predmetov, do ktorých sa premietajú špecifické problémy, ktoré vyplývajú z ich diagnózy. Konzultácie s učiteľmi k vypracovaniu individuálneho výchovno vzdelávacieho plánu pre žiakov so Špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Informuje o zmene, prípadne doplnení individuálneho výchovno vzdelávacieho plánu pre žiakov so ŠVVP. Je nápomocný a konzultuje s vyučujúcimi vhodnosť testov a písomných prác pre žiakov so ŠVVP.
Priebežne konzultácie o zvolenom postupe a dosahovaných výsledkoch a riešenie novovzniknutých problémov vo vzdelávaní.Spolupráca s výchovným poradcom pri celoslovenskom testovaní deviatakov, ktorí majú špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby a na umiestnenie deviatakov na primeraný typ strednej školy. Úzko spolupracuje s vedením školy s členmi školského podporného tímu, ktorými sú školský psychológ, výchovný poradca a pedagogický asistenti učiteľa.3. Spolupráca s rodičmi
Konzultácie a poradenské služby rodičom a zákonným zástupcom žiakov so špeciálno výchovno – vzdelávacími potrebami, metodická pomoc pri domácej príprave na vyučovanie, výmena skúsenosti rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa. Konzultácie s rodičmi ostatných žiakov, u ktorých sa objavili problémy. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno – vzdelávacími potrebami. Snaží sa čo najviac zaangažovať do spolupráce rodičov žiaka, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia.
4. Spolupráca s poradenskými zariadeniami
Podľa aktuálnej potreby školský špeciálny pedagóg spolupracuje s poradenskými zariadeniami poskytujúcimi služby v oblasti výchovného, psychologického a špeciálno- pedagogického poradenstva.
Pravidelne sa zúčastňuje stretnutí a školení, organizovaných poradenskými zariadeniami, ktoré sa týkajú aktuálnych otázok inklúzie.
Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP)?
1. žiaci so zdravotnými znevýhodneniami:
- žiaci s vývinovými poruchami učenia
- žiaci s poruchami aktivity a pozornosti
- žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou
- žiaci sa autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami
- žiaci chorí a zdravotne oslabení
- žiaci s poruchami správania
- žiaci s mentálnym postihnutím
- žiaci so sluchovým postihnutím
- žiaci so zrakovým postihnutím
- žiaci s telesným postihnutím
- žiaci hluchoslepí
- žiaci s viacnásobným postihnutím
2. žiaci s nadaním
3. žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Potrebuje vaše dieťa starostlivosť špeciálneho pedagóga?
Myslíte si, že Vaše dieťa po namáhavej a mnohokrát aj veľmi dlhej domácej príprave na vyučovanie nedosahuje v škole adekvátne výsledky? Pri niekoľkonásobnom čítaní textu stále nevie text primerane prečítať a zreprodukovať obsah prečítaného? Pri pravidelnom písaní diktátov stále zabúda na interpunkčné znamienka, nevie napísať správne vybrané slová, pletie si tvrdé a mäkké ,,i, y“. Nevie správne vypočítať príklady lebo si zamieňa znamienka +,. ˟,. -,. =,.
Zdá sa Vám, že Vaše dieťa je lenivé alebo nepozorné.
Po dôkladnom psychologickom a špeciálno – pedagogickom vyšetrení môže psychológ a špeciálny pedagóg u dieťaťa zistiť prítomnosť vývinových porúch učenia, pričom inteligenčný kvocient dieťaťa je v norme, alebo dosahuje až nadpriemer.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce vývinové poruchy učenia patria:
DYSLEXIA – špecifická porucha čítania – pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky( b,d,a,o, p,t,ž,š..,)prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu,..
DYSGRAFIA – špecifická vývinová porucha písania – grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je neúhľadné, neusporiadané, nie je dodržané písanie na riadku, niekedy si dieťa nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen, má silný tlak na podložku, nesprávny sklon písma,..
DYSORTOGRAFIA – špecifická vývinová porucha pravopisu – dieťa má narušenú, obmedzenú schopnosť osvojiť si gramaticky správne písanie, uplatňovať gramatické pravidlá pri písaní. Pre dieťa je typická nízka úroveň pravopisu vzhľadom na úroveň inteligencie. Pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, dlhé a krátke samohlásky,..
DYSKALKÚLIA – špecifická porucha matematických schopností, postihuje operácie s číslami, matematickú predstavivosť, priestorovú orientáciu pri práci s číslami aj pri geometrií, problémy pri orientácií na číselnej osi, porucha v pravo – ľavej orientácii,..
ADHD/ ADD – porucha aktivity a pozornosti s hyperaktivitou / porucha aktivity a pozornosti