Práva a povinnosti žiaka

Práva žiaka

1. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
  2. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
  3. Žiak má právo na omyl.
  4. Žiak má právo určiť si spôsob prípravy na skúšanie.
  5. Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
  6. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
  7. Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.
  8. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojim správaním neruší učiteľa alebo spolužiakov.
  9. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.

Povinnosti žiaka

1. Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas, čisto a hygienicky upravený.
  2. Zo školy odchádza bezprostredne po vyučovaní. Dlhšie môžu v škole zostať len žiaci, ktorí majú osobitné povolenie.
  3. V triede a v školských priestoroch je každý žiak povinný zachovávať čistotu a poriadok.
  4. Ak žiak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí školský majetok, jeho rodičia sú povinní škodu nahradiť.
  5. Pred začiatkom vyuč. hodiny si žiak pripraví pomôcky potrebné pre príslušný predmet, prípadne sa prezlečie do športového alebo pracovného úboru.
  6. Svoje miesto zaujme žiak pokojne po zazvonení. Bez povolenia nesmie opustiť svoje miesto ani učebňu.
  7. Počas vyučovania sedí pokojne, nevyrušuje a nerozptyľuje spolužiakov.
  8. Do školy je povinný nosiť pomôcky podľa pokynov učiteľa. Nie je dovolené nosiť do školy predmety ohrozujúce bezpečnosť a zdravie, ani väčšie sumy peňazí, alebo osobitne cenné predmety.
  9. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa na niečo spýtať, prihlási sa zdvihnutím ruky.
  10. Vyvolanému žiakovi nesmú ostatní žiaci našepkávať. Nie je dovolené opisovať pri písomných prácach.
  11. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na hodinu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny.
  12. Žiaci nesmú fajčiť, piť alkohol, hrať hazardné hry, ani požívať drogy.
  13. Pri prestávkach sa žiak pohybuje primerane rýchlo, nesmie opustiť budovu, neruší a neobmedzuje spolužiakov.
  14. Ak žiak nemôže prísť do školy pre príčinu, ktorá je vopred známa, ospravedlní sa.