Do fotogalérie bol pridaný nový album Bezpečne na internete.
Brano Bednár zo spoločnosti Visma Labs
Do fotogalérie bol pridaný nový album Bezpečne na internete.
Brano Bednár zo spoločnosti Visma Labs
Dnešný deň bol pre mnohých zamestnancov i návštevníkov našej školy výnimočný. Po pandemickej prestávke sme u nás opäť privítali mobilnú jednotku Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice AGEL Levoča. Pár dní pred oslavami Svetového dňa darcov krvi sa stretlo 35 šľachetných ľudí, z ktorých 31 mohlo darovať najvzácnejšiu a život zachraňujúcu tekutinu - svoju krv. Boli medzi nimi pedagógovia a zamestnanci školy, ale aj ich príbuzní, ženy na materskej dovolenke, čerství maturanti či obyvatelia z okolitých obcí.
Neopakovateľný zážitok si určite odnášajú prvodarcovia, ktorí premiérovo prešli "maturitou života" v atmosfére vzájomného povzbudzovania; zažili eufóriu po vydarenom odbere a hlavne odchádzali s myšlienkou, že pomôžu s liečbou a možno i zachránia život chorých ľudí, ktorí sú závislí od darcov.
Srdečne a úprimne ďakujeme všetkým, ktorí neľutovali čas a námahu a prišli darovať doslova kúsok seba, aby pomohli druhým.
Zážitky prežité na vlastnej koži v nás vytvoria skutočné spomienky a tie vedia pretrvať dlhšie ako memorované vedomosti
Toto tvrdenie potvrdzuje aj dôvod, prečo sa konajú rôzne exkurzie. Aj tá naša geografická, ktorá sa uskutočnila 23. 5. 2023 v Prešove mala tento cieľ. Zúčastnili sa jej žiaci piateho ročníka s ich triednymi učiteľkami Mgr. Mariannou Baluchovou a Mgr. Ivanou Mačákovou Pivovarničkovou.
Najprv sme navštívili Solivarské múzeum a keďže sme mali pred sebou ešte jeden program, žiaci absolvovali len tzv. Malý okruh. Táto prehliadka je kondične nenáročná a koná sa v budove rekonštruovaného Skladu soli, ktorá trvá 30 minút. Tu sa žiaci dozvedeli o histórií ťažby soli v Soľnej Bani, mohli si prezrieť drevené modely jednotlivých objektov areálu. Dozvedeli sa princípy skladovania a distribúcie soli v jednotlivých historických obdobiach.
Po prehliadke múzea sme sa presunuli do prešovského planetária. V prednáškovej sále si najprv žiaci s prednášajúcim zopakovali základné znalosti o pohyboch Zeme a Mesiaca a na modeli si mohli prakticky prezrieť ako funguje striedanie dňa a noci a ročných období. Na konci prednášky si pozreli videofilm: Rozprávanie o slnečnej sústave.
Potom sme sa presunuli do miestnosti samotného planetária, čo je vlastne špeciálne „astronomické laboratórium“, ktoré umožňuje projekciu nočnej oblohy z ľubovoľnej oblasti Zeme a z rôzneho času. Žiaci sledovali audiovizuálny program: Pohľady na oblohu. Tu mohli vidieť rozdiel medzi letným a zimným dňom, ukážku najznámejších súhvezdí a planét na hviezdnej oblohe, mesačné fázy, vysvetlenie a názornú ukážku, čo sú to kométy a meteory.
Žiaci boli zvedaví, disciplinovaní, ale zároveň aj unavení:-) Domov sme sa vrátili plní nových poznatkov a zážitkov.
Mgr. Jana Holecyová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Detská liga v malom futbale.
Materiálna podpora
Ďakujeme za materiálnu pomoc (futbalové lopty) od Detská liga v malom futbale.
Čo je rovesnícke učenie?
Keď starší žiaci učia mladších žiakov, spolužiak vysvetľuje spolužiakovi, kamarát kamarátovi.
Takto sme sa vzdelávali dnes na matematike.
Deviataci využili svoje už nadobudnuté zručnosti a odovzdávali ich mladším piatakom. V triede vládla veľmi priateľská klíma, ktorú charakterizovala dovolená vrava. Vzájomné učenie žiakov priaznivo ovplyvňovala komunikácia z tváre do tváre a individuálna zodpovednosť za svojho zvereného žiaka.
Všetci boli aktívni, mladší žiaci prijímali poznatky s väčšou ľahkosťou.
Kiežby sa rovesnícke učenie stalo prirodzené a potrebné aj mimo školských lavíc.
Vo štvrtok 25.5.2023 bude v škole prebiehať vyučovanie v skrátenom režime z organizačných dôvodov - vypnutie elektrickej energie:
1. hodina: 7.55 - 8.35
2. hodina: 8.40 - 9.20
3. hodina: 9.40 - 10.20
4. hodina: 10.30 - 11.10
5. hodina: 11.25 - 11.55
6. hodina: 12.00 - 12.30
Na obed pôjdu žiaci podľa rozpisu, len v prispôsobenom čase podľa skrátených hodín. ŠKD bude v prevádzke.
Dňa 19.05. 2023 sa v PKO Prešov uskutočnilo krajské kolo súťaže v interpretácii ľudovej piesne pod záštitou primátora mesta Prešov Ing. Františka Oľhu s názvom Slávik Slovenska, kde Peter Lazorík z 9.A získal skvelé 1. miesto. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na celoslovenskom kole súťaže v Bratislave!
Mgr. Stanislav Kupský
Dňa 17.mája absolvovali žiaci 9. ročníka našej školy exkurziu do Osvienčimu a Krakova. Exkurziu sme začali v tábore Auschwitz I. Žiaci sa tu na vlastné oči presvedčili, v akých neľudských podmienkach tu väzni počas druhej svetovej vojny žili a umierali. A veru to, čo videli a počuli počas prehliadky, na nich hlboko zapôsobilo. Prešli sme niekoľko barakov bývalých vojenských kasární, prečítali sme si kruté informácie o genocíde, videli sme smutné fotografie zachytávajúce osudy ľudí, ktorí boli súčasťou masakrovania a vypočuli sme si pravdivé príbehy viažuce sa k Osvienčimu. Hádam najkrutejší príbeh sa viazal k spaľovni, kde museli pracovať sami väzni a mnohokrát posielať na smrť svojich priateľov a rodinu.
Potom sme sa presunuli do Auschvitz II. Birkenau. Ocitli sme sa v drevených barakoch, kde v neľudských podmienkach žili tisíce väzňov za vysokým elektrickým plotom dúfajúc v zázrak. Stáli sme na koľajniciach smrti, ktoré sem priviezli vo vozňoch vlakov státisíce Židov, Rómov a ľudí iných národov a národností.
Po prehliadke koncentračného tábora sme pokračovali do druhého najväčšieho mesta v Poľsku, do sídla poľských kráľov – Krakova. Najskôr sme sa boli pozrieť na hrad Wawel, ktorý bol 500 rokov sídlom poľských kráľov. Krakov je prekrásne mesto, dýchajúce stredovekou históriou. V prehliadke sme pokračovali do Starého mesta. Navštívili sme najväčšie námestie v strednej Európe – Rynek glóvny s tržnicou Sukiennice, Ratuszovou vežou a Mariánskou bazilikou. Prešli sme sa okolo Biskupského paláca, kde prebýval pápež Ján Pavol II. a okolo Baziliky sv. Františka.
Táto exkurzia v nás zanechala hlbokú stopu. Bola pre nás veľmi poučná. Vrátili sme sa z nej vo večerných hodinách unavení, ale s množstvom zážitkov.
Milí kamaráti, pomôžte našej skole získať dvojhodinovku telesnej výchovy so známou športovou osobnosťou. Zahlasujte za našu ZŠ Široké v krátkom dotazníku, oslovte aj známych, priateľov, rodinu a podporte naše/vaše šikovné deti. Ďakujemeeee.
Čo potrebujeme na to aby sme vyhrali? Nazbierať najviac hlasov pre svoju školu v rámci svojho kraja v tomto formulári: https://bit.ly/sutazSVKosobnost2023. V každom kraji vyhráva práve 1 škola. Po odoslaní formuláru si môžete pozrieť aký je aktuálny stav hlasov.
Súťaž prebieha do 1.6.2023!
Víťazné školy absolvujú jedinečný pohybový zážitok po dohode s vedením programu Tréneri v škole.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Detská liga v malom futbale.
Naši žiaci základnej školy sa v stredu 10.05.2023 zúčastnili záverečného 4. kola v malom futbale, kde sme po náročných zápasoch nielen zo základnými ale aj zo športovými školami obsadili pekné 3. miesto, za ktoré chlapcom, veľmi pekne ďakujeme.
Mgr. Patrik Marušák
Dňa 05.05. 2023 sa v ABC - Centrum voľného času Prešov uskutočnilo okresné kolo jubilejného 31. ročníka súťaže v interpretácii ľudovej piesne s názvom Slávik Slovenska, kde Peter Lazorík z 9.A získal skvelé 1. miesto. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na krajskom kole súťaže!
Mgr. Stanislav Kupský
20.11. sa na našej škole uskutočnila Bubnovačka "Aby bolo deti lepšie počuť!" S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri organizuje toto podujatie, ktoré je tradíciou aj na našej škole. Organizuje sa to pri príležitosti 19. novembra, Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí. Žiaci si do školy priniesli predmety, ktorými 1 minútu bubnovali o 10h.
Powered by aSc EduPage