Žiaľ, neexistuje. Krv je totiž jednou z najdôležitejších tekutín, aké vo svete máme, pretože ešte nikomu sa nepodarilo nájsť jej dokonalú náhradu. Fascinujúce, však?
Sme radi, že v prostredí Základnej školy v Širokom máme vďaka pani riaditeľke Mgr. A. Kočerhovej vytvorené podmienky na zorganizovanie stretnutí, počas ktorých bezpríspevkoví darcovi krvi spoločne prežijú veľmi špecfický deň. V tomto roku sme sa prvý raz stretli 5. februára. Pestrá skupina mladších i starších, známych i neznámych, našich zamestnancov i bývalých žiakov vrátane ich rodinných príslušníkov, ale aj ľudí, ktorí jednoducho reagovali na pozvanie a prišli anonymne pomôcť. Stretnete tu pána, ktorý ide darovať jubilejný stý raz, či iného, ktorý má práve dnes narodeniny a dal sám sebe úžasný darček - 109. darovanie, alebo je tu pani v strednom veku, ktorá s darovaním začala vlani a veľmi emotívne prežíva každú minútu v darcovskom kresle. Svojím dielom prispel aj duchovný otec S. Takáč, ktorý nielen spropagoval akciu a pozval záujemcov, ale aj osobne priniesol pre všetkých sladké zákusky ku káve. K neopakovateľnej atmosfére celého podujatia prispeli zamestnanci Mobilnej odberovej jednotky hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Levoča.
"Dobrovoľníci nie sú platení, no nie preto, že sú bezcenní, ale preto, že sú na nezaplatenie." Áno, je to tak. Keď nebudú darcovia krvi, nebude možné pomáhať ťažko chorým či vážne zraneným pacientom. Aj preto chceme v komunite našej školy šíriť povedomie o darovaní krvi a oslovovať širokú verejnosť, keďže iný spôsob získania krvi pre chorých okrem darovania neexistuje. Tešíme sa na stretnutie opäť v júni 2024.