365112
Marec mesiac knihy
Marec patrí knihám a preto som sa rozhodla vám priblížiť, ktoré knihy sú z môjho hľadiska vhodné pre rôzne vekové kategórie od najmenších detičiek až po dospelých. Každá z týchto kníh sa nejakou formou týka psychológie. Veľa z nich mám sama prečítané a vnímam ich ako dobrú pomôcku pri budovaní či už dobrých vzťahov, morálnych zásad, sociálnych zručností, alebo trikov v rodičovstve a manželstve. Tieto tipy vám môžu napríklad poslúžiť pri kúpe vhodného darčeka pre tých, ktorí majú radi knihy a záleží im na duševnom zdraví.
Knihy pre predškolákov
-
O ježkovi, ktorý nechcel spať (Stephanie polák, Barbara Korthues)
-
Čím budem? (Frances Stickley, Lucy Fleming) - Krásna obrázková knižka plná veselých veršíkov o tom, čím všetkým môžeš byť.
-
Miško a Brumko idú do škôlky (Katarzyna Kozlowska) - Táto kniha atraktívnym a bezpečným spôsobom pripravuje dieťa na vstup do vzdelávacieho procesu v materskej škole, pomáha mu porozumieť novej situácii a vyrovnať sa s úzkosťou.
-
Miško a Brumko hovoria o pocitoch (Katarzyna Kozlowska) - Spolu s Miškom a Brumkom sa naučí spoznávať, pomenúvať a prijímať svoje pocity. Dozvie sa aj, odkiaľ sa berú, ako ich možno vyjadrovať a ako si s nimi poradiť.
-
Miško a Brumko sa vedia správať (Katarzyna Kozlowska) - vhodným spôsobom zoznamuje deti s jednoduchými pravidlami slušného správania. Milé ilustrácie zobrazujú situácie z prostredia rodiny a škôlky, ktoré sú dieťaťu blízke. Deti by sa mali s jasnými a konkrétnymi pravidlami slušného správania zoznamovať od útleho veku na základe spolužitia v sociálnej skupine, aby potom v dospelosti dokázali dobre fungovať v spoločnosti.
-
(Ne)Spokojný slimáčik Slávko – Linda Liliková – 5 prvkov duševnej pohody. Príbeh Slávka je postavený na piatich prvkoch duševnej pohody, ktoré vychádzajú z pozitívnej psychológie Martina Seligmana. Prvých päť rozprávok zodpovedá piatim prvkom: Pozitívne emócie zastúpené pod kapitolou Radosť, Zaujatie činnosťou, Zmysluplnosť činností,Pozitívne vzťahy,Úspech, Posledná kapitola nesie názov Nádej a prináša posolstvo, že naše neúspechy nás vedú vpred, stačí ak to sami tak chceme.
-
Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia (Michaela Ray) - Odhaľuje, kde vznikajú v detstve pochybnosti o sebe a ako môžu rodičia podporiť sebavedomie dieťaťa.
Formou rozprávky sa tieto témy prirodzene otvoria. Doplňujúce námety pre rodičov pomôžu priblížiť sa dieťaťu a zistiť, kde prípadne potrebuje viac podpory. Afirmácie zhrnú hlavnú myšlienku každej kapitoly, aby si ju dieťa mohlo ľahko osvojiť.
V knihe je inovatívne spojený žáner rozprávky, osobného rozvoja a poznatky z neurovedy
Knihy pre malých školákov:
-
Mami, oci, ľúbte ma (Petra Šinková) – príbehy o hneve. Dovoľme deťom hnevať sa, ale pomôžme im hnev zvládnuť. Pomocou troch príbehov v knihe naučme deti, ako zistiť, čo nám hnev chce povedať, ako ho prejaviť, a aj ako sa upokojiť.
-
Mami, oci objímte ma (Petra Šinková) – Príbehy o strachu a odvahe. V knihe sú tri príbehy, pomocou ktorých deti nájdu v sebe odvahu a dokážu si poradiť so strachom. Príbehy oveľa viac ako poúčanie pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie, orientovať sa v nej a nájsť z nej východisko. Rodičom ponúka kniha odporúčania a rady, ako pomôcť dieťaťu na ceste k odvahe, ako ho podporiť a ako sa správne pýtať, aby sa nám zdôverilo. Rozvíjajte emocionálnu inteligenciu dieťaťa, prečítajte si príbehy o strachu a odvahe, spoločne, s láskou a v objatí.
-
Mami, oci, poďme sa rozprávať (Petra Šinková) – Príbehy na rozvoj emocionálnej inteligencie. Zaujíma vás, čo trápi vaše dieťa a ako mu klásť otázky, aby samo prišlo na to, čo mu pomôže? Autorka poradí rodičom, ako viesť s dieťaťom rozhovor tak, aby sa rozvíjala jeho emocionálna inteligencia a kritické myslenie. Príbehy v knihe zamerané na priateľstvo, zdravé sebavedomie a vzťahy medzi deťmi sú kľúčom do detskej duše a pomôžu vám i vášmu dieťaťu získať iný pohľad na náročné situácie a nájsť z nich východisko.
-
Mami, oci, vážim si to (Petra Šinková) – príbehy o hodnotách, empatii a láske. Pomocou troch príbehov v knihe sa deti naučia, čo znamená vďačnosť a úcta, že nič nie je samozrejmosť, ani darčeky, jedlo na prestretom stole či obetavý starý rodič. Príbehy oveľa viac ako poúčanie pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie a pochopiť ju.
Knihy pre teenagerov
-
Pretože si výnimočná (Alma Gross) – inšpiratívna kniha o tvorivosti, odvahe a sile detí.
-
20 výnimočných dievčat, ktoré zmenili svet - 20 príbehov o dievčatách s veľkými snami, obrovským talentom a neochvejnou vôľou, ktoré sa stali mimoriadnymi ženami.
-
20 výnimočných osobností, ktoré zmenili svet
-
20 výnimočných chlapcov, ktorí zmenili svet - Knižka originálnym a pútavým spôsobom predstavuje malým čitateľom významných mužov, ktorí sa preslávili v oblasti vedy, umenia, politiky alebo napríklad športu. Ich životné príbehy sú prerozprávané v prvej osobe formou autobiografie, ktorá čitateľov jednoducho vtiahne do rozprávania a priblíži im neobyčajné osudy aj úspechy mužov ako Walt Disney, Marco Polo nebo Steve Jobs.
-
Stres, nepriateľ násťročných (Nicola Morgan) - Ako zvládnuť: skúšky, vzťahy, kyberšikanu, sociálne médiá, depresie, poruchy stravovania, drogy a alkohol. V knihe ponúka nielen chápavý, praktický a pozitívny pohľad na všetky spomínané problémy, ale vysvetľuje, čo sa deje v našom tele v stresových situáciách z biologického hľadiska a pomáha čitateľom proti stresu bojovať a zvíťaziť nad jeho negatívnymi prejavmi.
-
Keď detstvo bolí - vyliečte si rany na duši (Lindsay C. Gibson) - Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje detstvo spomínať ako na čas, keď vaše emocionálne potreby neboli naplnené, keď boli vaše pocity odmietané alebo keď ste museli prevziať zodpovednosť za dospelých v snahe kompenzovať správanie vášho rodiča. Tieto rany si však môžete zahojiť a vďaka tomu sa posunúť vo svojom živote vpred.
Knihy pre dospelých
-
Výchova vysoce citlivých dětí (rodičovské tipy pro prvních 10 let) – (Julie Leuze)
-
5 Jazykov lásky (Gary Chapman) - Svetový bestseller z oblasti rodinného poradenstva. Každé dieťa vyjadruje a prijíma lásku rôznymi komunikačnými štýlmi. Jazyk lásky rodiča môže byť úplne iný ako jazyk lásky dieťaťa. To prináša zranenia a nedorozumenia. Objavte primárny jazyk lásky vášho dieťaťa a naučte sa mu efektívne vyjadriť vašu lásku – nadobudne tak istotu, že ho milujete a prejaví sa to na jeho postoji a správaní.
-
Krotitelia displejov (Slávka Kubíková) – ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet
-
Toto mali čítať naši rodičia (a naše deti sa potešia, ak si to prečítame my) – (Philippa Perry) - Všetci sme raz boli deťmi a všetci sme si mysleli, že keď vyrastieme, budú z nás tí najlepší a najtolerantnejší rodičia. Ale naozaj sme sa poučili z vlastných skúseností? Táto kniha hovorí o tom, ako si vytvoriť plnohodnotný vzťah so svojím dieťaťom.
-
Ako prežiť rodičovstvo (Martina Vagačová) – Láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Vysvetľuje, ako nadviazať vzájomné spojenie a pomocou spolupráce zvládnuť aj náročné situácie. Povzbudzuje rodičov, aby sa nebáli byť sami sebou, mali sa radi aj s chybami a nezabúdali na každodenné radosti.
-