Navigácia

Školský psychológ

Tipy na výchovu sebavedomého dieťaťa:

1. Aj snaha sa cení

Oceňujte úsilie dieťaťa bez ohľadu na to, či uspeje alebo nie. Keď dospievame, cesta je dôležitejšia ako cieľ. Za neúspešný pokus by sa dieťa nikdy nemalo cítiť trápne, pokiaľ z neho chceme vychovať sebavedomého človeka. Dlhodobé a vytrvalé snaženie si zaslúži viac ocenenia, než občasné dobré výsledky.

 

2. Podporujte záujmy svojho dieťaťa

Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa venovalo tomu, čo ho zaujíma a baví, no robte to samozrejme bez toho, aby ste na neho vyvíjali príliš veľký tlak. Rozvíjanie záujmov dieťaťa prispieva aj k rozvoju jeho sebadôvery.

 

3. Nechajte dieťa plniť si svoje povinnosti

Ak za svoje dieťa urobíte prácu alebo za neho budete riešiť všetky jeho problémy, nikdy ho nenaučíte byť samostatné. Nerozvinie si dostatočné schopnosti potrebné na to, aby zodpovedne pristupovalo k svojim povinnostiam, riešilo problémy a dôverovalo svojim schopnostiam.

 

4. Dieťa/tínedžer nie je dospelý

Neočakávajte, že sa dieťa/tínedžer bude správať ako dospelý človek. Prehnané či nereálne očakávania pôsobia na dieťa demotivujúco a znižujú jeho sebavedomie, keďže bude často pri plnení týchto prehnaných alebo nereálnych očakávaní zažívať neúspech.

 

5. Podporujte zvedavosť

Nechajte dieťa klásť otázky, povzbudzujte ho v tom. Zvedavosť je užitočným cvičením pre jeho vývin, pretože si vďaka nemu dokáže uvedomovať, že existujú veci, o ktorých ešte nevie a bude sa chcieť dozvedieť viac. Čím viac sa toho dieťa dozvie, tým väčší bude mať prehľad a v živote sa tak ľahko nestratí. Navyše si tak precvičuje (zautomatizováva) schopnosť prijímať informácie, vďaka čomu sa bude vedieť v škole učiť efektívnejšie a rýchlejšie. 

 

6. Dávajte deťom nové výzvy

Ukážte svojmu dieťaťu, že môže postupným plnením malých cieľov dosiahnuť veľké úspechy  (napr. jazda na bicykli bez tréningových kolies, plávanie bez rukávnikov). Sebavedomie dieťaťa sa zvyšuje jeho zažívaním úspechov, malých aj veľkých.

 

7. Vyvarujte sa robeniu výnimiek pre svoje dieťa

Špeciálne zaobchádzanie či extrémne prehnaná starostlivosť o dieťa (pokiaľ to jeho zdravotný stav nevyžaduje) u neho môže vyvolávať pocit, že mu nedôverujete a nenaučí sa tak dostatočne dôverovať v seba samé. Navyše, dieťa prichádza o možnosť učiť sa samostatnosti a zodpovednosti.

 

8. Nikdy nekritizujte výkon dieťaťa

Nič dieťa neodradí viac ako kritika jeho úsilia zo strany rodičov. Preto mu nevyčítajte, čo robí zle. Poskytovanie konštruktívnej spätnej väzby a konkrétnych návrhov na zlepšenie je v poriadku. Kritika rodičov často znižuje sebahodnotenie a motiváciu dieťaťa. Ak sa vaše dieťa bojí zlyhania, pretože má strach, že budete nahnevaní alebo sklamaní, nikdy neskúsi nové veci. Strach navyše oslabuje jeho kognitívnu výkonnosť (myslenie, pamäť, pozornosť atď.).

 

9. Chyby ako stavebné kamene učenia

Učenie sa z chýb zvyšuje sebadôveru. No stáva sa to iba vtedy, keď rodič považuje chyby za príležitosť poučiť sa a rásť. Preto umožnite svojmu dieťaťu robiť chyby a pomôžte mu pochopiť, ako sa im nabudúce môže vyhnúť. Tak ho naučíte nebáť sa zlyhania a dôverovať si.

 

10. Neodrádzajte dieťa svojimi obavami

Keď rodič hovorí dieťaťu, že sa o neho bojí, že niečo nezvládne, dieťa môže tieto rodičovské obavy chápať ako prejav nedôvery. Vyjadrenie nedôvery rodičov znižuje sebavedomie dieťaťa a motiváciu spoznávať nové, pretože sa bude báť. Preto je naopak potrebné dieťaťu prejavovať plnú dôveru, že všetko zvládne.

 

11. Pochváľte dieťa, keď sa vyrovnáva s nepriazňou osudu

Život nie je fér. Je to ťažké, no každé dieťa sa to raz bude musieť naučiť. Keď sa dieťa stretne s nejakými ťažkosťami, rodičia by mali poukázať na to, ako prekonávanie týchto výziev zvýši jeho odolnosť, posilní ho to. Taktiež je dôležité dieťaťu pripomenúť, že každá cesta k úspechu je plná neúspechov. Preto sa zlyhania netreba báť.

 

12. Buďte autoritatívni, no nie príliš prísni

Ak sú rodičia na dieťa príliš prísni alebo prehnane nároční, môžu tak znižovať jeho sebadôveru a schopnosť správať sa odvážne.

 

13. Tlieskajte odvahe dieťaťa, keď skúša robiť niečo nové

Rodičia by mali svoje dieťa pochváliť vždy, keď vyskúša niečo nové. Stačí povedať niečo také ako: „Si odvážny, že si to vyskúšal, že si do toho išiel!“. Odvaha je pre budovanie zdravého sebavedomia veľmi dôležitá.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Široké
    Široké 141
  • +421517911331

Fotogaléria