Zážitky prežité na vlastnej koži v nás vytvoria skutočné spomienky a tie vedia pretrvať dlhšie ako memorované vedomosti
Zážitkové učenie je obľúbená forma učenia sa a preto sme dňa 26.10.2017 pre žiakov piateho ročníka zorganizovali geografickú exkurziu. Exkurzie sa zúčastnili triedni učitelia piatych ročníkov RNDr. Monika Maskaľová, Mgr. Mária Baranová, Mgr. Jana Holecyová a učiteľ geografie Mgr. Tibor Kessler.
Najprv sme navštívili Solivarské múzeum, ktoré bolo po veľkej rekonštrukcii otvorené len minulý rok.
Prehliadka bola zaujímavá tým, že jednotlivé expozície tvoria technické objekty na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Navštívili sme šachtu Leopold, četerne (rezervoáre soľanky) , hutu, varňu a komory, v ktorých soľ skladovali.
Žiaci mohli na návrší neďaleko šachty vidieť aj turňu - zvonicu, ktorá v starších časoch plnila funkciu klopačky. Klopaním na dosku sa oznamovalo baníkom, resp. zamestnancom erárneho podniku začiatok pracovnej doby.
Po prehliadke múzea sme sa presunuli do prešovského planetária. V prednáškovej sále si najprv žiaci s prednášajúcim zopakovali základné znalosti o pohyboch Zeme a Mesiaca a potom si pozreli videofilm: Rozprávanie o slnečnej sústave.
Potom už v miestnosti samotného planetária vlastne v špeciálnom „astronomickom laboratóriu“, ktoré umožňuje projekciu nočnej oblohy z ľubovoľnej oblasti Zeme a z rôzneho času, žiaci sledovali audiovizuálny program: Pohľady na oblohu. Tu mohli vidieť rozdiel medzi letným a zimným dňom, ukážku najznámejších súhvezdí a planét na hviezdnej oblohe, mesačné fázy, vysvetlenie a názornú ukážku, čo sú to kométy a meteory.
Veľmi ma potešilo, že sa tejto exkurzie mohla zúčastniť aj Lea Majerníková z V.A, ktorej húževnatosť a vytrvalosť som obdivovala. Dúfam, že ona a aj ostatní žiaci sa domov vrátili plní nových poznatkov a zážitkov.