Dňa 20.11. 2017 medzi 10:00-11:00 sa naša škola zapojila v rámci Svetového dňa detí, ktorý bol vyhlasený medzinárodnou orgnizáciou UNICEF, do celoslovenského projektu s názvom Bubnovačka. Tento projekt už 4 roky zastrešuje slovenská nezisková organizácia s názvom Koalícia pre deti Slovenska. Jej cieľom je poukázať na porušovanie základných ľudských práv detí, akými sú najmä ochrana pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním. Bubnovaním sme vyjadrilináš hlasný nesúhlas s týraním a domácim násilím, ktorému sú deti často vystavované v domácom prostredí.
Bubnovačka
Američania opäť oslavovali
Do galérie Američania opäť oslavovali boli pridané fotografie.
Deň vďakyvzdania, tradičný a veľkolepý rodinný sviatok severoamerického kontinentu, oslavovali Američania a Kanaďania tento rok vo štvrtok 23.11.2017. Žiaci 9.A (skupina J. Turekovej) sa o tomto významnom dni dozvedeli viac počas hodiny špeciálne venovanej tejto téme. Historické okolnosti vedúce k vzniku sviatku, moderné chápanie osláv, sprievody, typické jedlá i utužovanie rodinných a priateľských zväzkov - toto všetko sa stalo súčasťou diskusie počas prednášky. Snáď sa niekomu z nás raz podarí byť súčasťou týchto osláv. :-)
Šikovný chlapec - dievča
Žiaci 3. a 4. ročníka sa zapojili do súťaže „Šikovný chlapec, šikovné dievča“. V centre voľného času ABC v Prešove si preverili svoje vedomosti, šikovnosť, tvorivosť a zručnosť. Postup do okresného kola získali žiaci 3. ročníka - Adiana Pošiváková 3.A, Adam Lendacký 3.A, Lukáš Krescanko 3.B a jeden žiak 4. ročníka Jakub Matis 4. B, ktorý získal 1. miesto. Blahoželáme!
i- bobor
Od 6. do 11. novembra sa aj v našej škole súťažilo v medzinárodnej súťaži i – bobor. V školskom roku 2016/2017 sa konala súťaž v 44 krajinách a zapojilo sa do nej približne 1 650 000 žiakov. V tomto školskom roku súťažilo na Slovensku 74 216 súťažiacich z 992 škôl, z našej školy takmer 200 žiakov v štyroch kategóriách. Všetci súťažiaci si už môžu po prihlásení svojim súťažným kódom pozrieť svoje riešenia a porovnať ich so správnymi odpoveďami. Tohtoročné úlohy sa v archíve objavia až o niekoľko mesiacov. Musíme počkať až dosúťažia niektoré ďalšie krajiny (napr. tie z južnej pologule majú teraz letné prázdniny).
V kategórii Drobci súťažilo 11 765 súťažiacich
Plný počet bodov dosiahlo 356 z nich. Úspešných riešiteľov je 3 303 (28,1%), z toho 6 z našej školy.V kategórii Bobríci súťažilo 17 980 súťažiacich
Plný počet bodov dosiahlo 349 súťažiacich. Úspešných riešiteľov je 6 299 (35,0%), z toho 21 z našej školy.V kategórii Benjamíni súťažilo 17 283 súťažiacich
Plný počet bodov dosiahlo 75. Úspešných riešiteľov je 4 695 (27,2%) z toho 19 z našej školy.V kategórii Kadeti súťažilo 14 687 súťažiacich
Plný počet bodov dosiahli 121 z toho jeden náš žiak.Úspešných riešiteľov je 5 094 (34,7%) z toho 19 z našej školy
Exkurzia v Zlatej studni
Vo štvrtok 16.11.2017 žiaci 7. ročníka navštívili miestnu firmu Zlatá studňa. Poverené zamestnankyne pripravili pestrý program, ktorý začal prehliadkou laboratória, kde si vyskúšali určovanie kyslosti rôznych látok. Vo výrobnej hale mali možnosť pozrieť si proces prípravy fliaš, plnenia a balenia nápojov. Zaujímavou skúsenosťou bola ochutnávka nových bylinkových limonád, pričom nie len že hodnotili ako im chutia, ale aj rozpoznávali o akú príchuť ide. Siedmaci odchádzali s novými skúsenosťami, dobrým pocitom a malým darčekom od firmy.
Skrátené vyučovanie
Riaditeľstvo ZŠ Široké oznamuje žiakom a ich rodičom, že dňa 16.11.2017 prebehne v 7. a 8. ročníku cvičné testovanie KOMPARO. Z dôvodu psychologického tréningu pedagogických zamestnancov bude vyučovanie pre žiakov 1. - 6. ročníka skrátené, vyučovanie skončí o 11.00 hod. Obed sa bude vydávať od 11.00. ŠKD z organizačných dôvodov nebude v prevádzke.
Mgr. Adriana Kočerhová, riaditeľka školy
Svätomartinské popoludnie
"Na svätého Martina plače husia rodina"
Pani učiteľky pre 1.stupeň v piatok, 10.11., pripravili popoludnie plné hier a zábavy. Nechýbali tvorivé dielne, maľovanie na tvár, premietanie rozprávky. V našej škole sa ozýval smiech a dobrá nálada. Každý si našiel to, čo ho najviac bavilo. Nezabudli sme ani na detské brušká, všetci spolu sme si pripravili olovrant a čajík nám uvarili tety kuchárky. Príjemné a vydarené popoludnie sme po zotmení ukončili svätomartinským lampášikovým sprievodom po dedine.
34
Vybíjaná najmladších žiakov ZŠ
Dňa 7. 11. 2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili obvodového kola súťaže "Vybíjaná najmladších žiakov ZŠ", ktorá sa konala na ZŠ Čsl. armády v Prešove so začiatkom o 10:00 hod.
Družstvá: Gymnázium sv. Mikuláša, Lesnícka ZŠ, Važecká ZŠ, Široké
Herný systém: 3+1, výhra 3 body, remiza 1 bod, vzájomný zápas, skóre
Mgr. Anna Baranová
Do galérie Vybíjaná najmladších žiakov ZŠ boli pridané fotografie.
Geografická exkurzia
Zážitky prežité na vlastnej koži v nás vytvoria skutočné spomienky a tie vedia pretrvať dlhšie ako memorované vedomosti
Zážitkové učenie je obľúbená forma učenia sa a preto sme dňa 26.10.2017 pre žiakov piateho ročníka zorganizovali geografickú exkurziu. Exkurzie sa zúčastnili triedni učitelia piatych ročníkov RNDr. Monika Maskaľová, Mgr. Mária Baranová, Mgr. Jana Holecyová a učiteľ geografie Mgr. Tibor Kessler.
Najprv sme navštívili Solivarské múzeum, ktoré bolo po veľkej rekonštrukcii otvorené len minulý rok.
Prehliadka bola zaujímavá tým, že jednotlivé expozície tvoria technické objekty na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Navštívili sme šachtu Leopold, četerne (rezervoáre soľanky) , hutu, varňu a komory, v ktorých soľ skladovali.
Žiaci mohli na návrší neďaleko šachty vidieť aj turňu - zvonicu, ktorá v starších časoch plnila funkciu klopačky. Klopaním na dosku sa oznamovalo baníkom, resp. zamestnancom erárneho podniku začiatok pracovnej doby.
Po prehliadke múzea sme sa presunuli do prešovského planetária. V prednáškovej sále si najprv žiaci s prednášajúcim zopakovali základné znalosti o pohyboch Zeme a Mesiaca a potom si pozreli videofilm: Rozprávanie o slnečnej sústave.
Potom už v miestnosti samotného planetária vlastne v špeciálnom „astronomickom laboratóriu“, ktoré umožňuje projekciu nočnej oblohy z ľubovoľnej oblasti Zeme a z rôzneho času, žiaci sledovali audiovizuálny program: Pohľady na oblohu. Tu mohli vidieť rozdiel medzi letným a zimným dňom, ukážku najznámejších súhvezdí a planét na hviezdnej oblohe, mesačné fázy, vysvetlenie a názornú ukážku, čo sú to kométy a meteory.
Veľmi ma potešilo, že sa tejto exkurzie mohla zúčastniť aj Lea Majerníková z V.A, ktorej húževnatosť a vytrvalosť som obdivovala. Dúfam, že ona a aj ostatní žiaci sa domov vrátili plní nových poznatkov a zážitkov.
JESENNÁ VÝZDOBA
Do galérie JESENNÁ VÝZDOBA boli pridané fotografie.
Dožinky sú už za nami, preto dožinkovú výzdobu vo vestibule školy vystriedali plody jesene a krásne výtvory z nich. Potešili nejdno oko, pokochajte sa tiež.
Po stopách slovenských spisovateľov
„... lebo nie ten, kto v rozkoši planúc žil, ale ten, kto tvoril a vytvoril, môže hovoriť, že žil!“ (P.O. Hviezdoslav)
A v duchu tejto myšlienky sa v utorok, 17.októbra 2017, žiaci 8. ročníka vydali po stopách slovenských spisovateľov na Hornú Oravu a Turiec. Prvou zastávkou bolo Literárne múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Už pri vstupe nás zaujala bronzová socha tohto spisovateľa v nadživotnej veľkosti. V múzeu sme mohli nazrieť do jeho pracovne, obzrieť si jeho typické oblečenie, vďaka makete jeho rodného domu sme si dokázali predstaviť, kde a ako žil, a nechýbali ani ukážky jeho tvorby. Následne sme sa presunuli do Čaplovičovej knižnice, najcennejšej historickej knižnice na Slovensku, v ktorej sme mohli obdivovať prvotlače, rukopisy a staré tlače bibliotéky. Z Dolného Kubína smerovali naše kroky do Jasenovej. Tu nás čakala prehliadka pamätného domu, v ktorom sa narodil a vyrástol Martin Kukučín. Exkurziu sme ozvláštnili návštevou Oravského hradu, odkiaľ sme si mohli vychutnať pohľad na krásu jesennej oravskej prírody. Ďalšia časť exkurzie sa odohrávala v Martine. Tu sme začali prehliadkou Národného cintorína, ktorý je miestom posledného odpočinku mnohých významných spisovateľov (napr. J.Kráľa, F. Hečka, J.C.Hronského, S. Czambela, ...) a neobišli sme ani súčasnú a pôvodnú budovu Matice slovenskej. Náš poznávací výlet sme ukončili prechádzkou po námestí a prehliadkou historického centra tohto malebného mestečka v regióne Turiec. A tak, síce unavení a uchodení, ale zato plní nových vedomostí, nezabudnuteľných zážitkov a príjemných pocitov, sme sa vo večerných hodinách vrátili na náš utešený východ s presvedčením, že podobnú literárnu akciu si určite ešte zopakujeme.
Mgr. Slavomíra Jenčová, Mgr. Adriana Kočerhová, Mgr. Jana Iskrová
Do galérie Po stopách slovenských spisovateľov boli pridané fotografie.
Turisti v Prešove
Prvou akciou turistického krúžku bolo premietanie horských filmov v Kine Scala v Prešove - "Hory a mesto". Mali sme možnosť zažiť adrenalín na snehu, v horách, vo vode a celkom sme sa potešili, že sme nohami pevne na zemi. Po filmovom predstavení sme sa prešli centrom nášho krásneho mesta. Zistili sme, čo všetko o Prešove nevieme. Pani učiteľka Kočerhová a pani učiteľka Iskrová nám ukázali najzaujímavejšie historické pamiatky. V Gréckokatolíckom kostole sv. Jána Krstiteľa sme si pozreli repliku Turínskeho plátna, ktorá je jednou zo 4 verných kópií na svete. Videli sme Palác Klobušických, Rákocziho palác, Caraffovu väznicu, Neptúnovu fontánu aj mestskú radnicu. Vystúpili sme na vežu Konkatedrály sv. Mikuláša a spolu sme zdolali 400 schodov. Výhľad bol síce trošku zahmlený, ale mali sme skvelý zážitok a niektorí prekonali aj svoj strach z výšok. Prešli sme okolo Kolégia a pripomenuli sme si tragické Prešovské jatky. Naskytla sa nám aj skvelá príležitosť stáť na 49. rovnobežke, keďže Prešov je jediné slovenské mesto, cez ktoré táto rovnobežka prechádza. Počasie nám prialo, zažili sme krásny deň a užili sme si aj jazdu trolejbusom. Už sa tešíme na ďalší výlet!
Mgr. J. Iskrová, Mgr. A. Kočerhová
Futsal
Obvodné kolo futsalu žiakov ZŠ sa uskutočnilo v Chminianskej Novej Vsi dňa 18.10.2017. Začiatok turnaja 8.00h.
Družstvá: ChNV, Medzany, Svinia, Hermanovce, Hrabkov, Chmin.Jakubovany, Široké
Herný systém: 3+1, výhra 3 body, remiza 1 bod, vzájomný zápas, skóre
Do galérie Futsal boli pridané fotografie.
Mgr. Kamil Olejár
Sokoliari v našej škole
Strmhlavý let sokola sťahovavého, prelet supa mrchožravého alebo majestátneho orliaka bielohlavého sme dnes mohli zažiť na vlastnej koži. Navštívili nás sokoliari zo skupiny na ochranu dravých vtákov Zayferus z Ledníc, ktorí nám pripravili úžasné predstavenie s vyše 20 druhmi dravcov. Dozvedeli sme sa nielen veľa zaujímavostí zo života dravých vtákov, ale ak žiaci pozorne počúvali, mohli si zasúťažiť aj o hodnotné ceny. Tí odvážnejší si vyskúšali prílet niektorých druhov na koženú rukavicu. Predstavením zameraným na enviromentálnu výchovu a ochranu prírody sme podporili projekty na ochranu dravcov.
Biela pastelka 2017 - POĎAKOVANIE
22. a 23. september 2017 boli hlavnými dňami verejnej zbierky Biela pastelka, ktorej cieľom bolo získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Ambasádorom Bielej pastelky 2017 bol Marek Hamšík, slovenský reprezentant a šesťnásobný držiteľ titulu Futbalista roka. V piatok - 23. septembra prebehol v našej škole 5.ročník tejto verejnej zbierky. Dobrovoľníčky vyzbierali v našej škole sumu 78,32€. V mene Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska všetkým darcom ĎAKUJEME!
Do galérie Biela pastelka 2017 - POĎAKOVANIE boli pridané fotografie.
Návšteva z Japonska
Dňa 22.9.2017 Základnú školu Široké navštívila skupina japonských turistov pochádzajúcich z hlavného mesta Japonska - Tokia. Okrem prezentácie tradičného japonského pouličného umenia či origami zamerali svoju pozornosť najmä na boj proti atómovým zbraniam. Prezentáciou piesne Modrá obloha požiadali učiteľov ZŠ s MŠ široké o podpísanie petície za zastavenie výroby a šírenia atómových a jadrových zbraní vo svete. Patria do organizácie, ktorá zbiera podpisy pod petíciu o zastavenie zbrojenia vo svete. Túto petíciu chcú v roku 2020 odovzdať počas ďalšieho valného zasadnutia OSN v New Yorku ako súčasť novej zmluvy o zastavení výroby atómových a jadrových zbraní.
Do galérie Návšteva z Japonska boli pridané fotografie.
Dejepisný projekt
V rámci projektu na hodine dejepisu žiaci 6.ročníka dostali za úlohu vyrobiť kamenné sekerky a sošky žien tzv.venuše za použitia materiálov, ktoré mali lovci v praveku k dispozícii (drevo, koža, kameň, prírodné lyko). Naši šiestaci si s tým hravo poradili a výsledkom sú tieto pekné výtvory. Do galérie Dejepisný projekt boli pridané fotografie.
Európsky deň jazykov
September je mesiac, v ktorom začína školské vyučovanie, no je aj mesiacom, v ktorom si obyvatelia Európy pripomínajú význam výučby i učenia sa jazykov, čím podporujú lepšie porozumenie medzi kultúrami a zachovanie bohatej jazykovej a kultúrnej rozmanitosti nášho kontinentu. V utorok 26.9.2017 začal v našej škole pri príležitosti "Európskeho dňa jazykov" rozhlasový kvíz, ktorý mal tri kolá, a žiaci mali za úlohu napísať, v ktorých európskych jazykoch odzneli ukážky. Víťazov sme vyžrebovali v utorok 3.10.2017. V piatok 29.9.2017 sa v telocvični školy zišli 5-členné družstvá z tried 6.-9. ročníka, aby si zmerali sily v rozličných súťažiach súvisiacich s európskymi jazykmi. Potrebovali nielen jazykové vedomosti a zručnosti, ale aj intuíciu, pohotovosť a štipku šťastia. Vyučujúci cudzích jazykov Mgr. M. Baranová, Mgr. J. Holecyová, Mgr. S. Kupský, Mgr. V. Maďar, Ing. J. Tureková a Mgr. M. Zelinková, Phd, pre nich pripravili pestrú paletu úloh, s ktorými sa pasovali vyše hodiny. S realizáciou kvízu pomohla Mgr. A. Galdunová. Po náročnom kvíze sme v telocvični privítali aj žiakov 1. stupňa, ktorých veľké súťaže v cudzích jazykoch ešte len čakajú. A ako to napokon dopadlo? V kategórii 6.+7.ročník vyhralo družstvo VII.A (N. Cicoňová, A. Pošiváková, K. Zábrecká, M. Mikolaj, K. Stašík) so ziskom 75 bodov. Ostatné družstvá: VI.A 67 b., VI.B 60 b., VII.B 59 b. V kategórii 8.+9.ročník vyhralo družstvo IX.A (J. a V. Terpákové, D. Baloga, J. Čech, D. Ťakuš), ktoré získalo 70,5 b. Na ďalších miestach sa umiestnili IX.B 67 b., VIII.A 57,5 b., VIII.B 53 b. Blahoželáme!
Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.
BUBNOVAČKA ,,Aby bolo deti lepšie počuť!"
20.11. sa na našej škole uskutočnila Bubnovačka "Aby bolo deti lepšie počuť!" S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri organizuje toto podujatie, ktoré je tradíciou aj na našej škole. Organizuje sa to pri príležitosti 19. novembra, Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí. Žiaci si do školy priniesli predmety, ktorými 1 minútu bubnovali o 10h.